טל: 054-5408818

פעילות העמותה

מתכונת פעילות חניכים
לב הפעילות הוא המפגשים השבועיים של קבוצות הילדים עם המדריכים. במפגש בן שעתיים המתקיים בבית הספר, עוברים הילדים שיעור שחמט, בו לצד לימוד החומר המקצועי שמים דגש גם על חיבור תכני השחמט לחיים מחוץ למשחק – כבוד, סבלנות, סוף מעשה במחשבה תחילה, ועוד ועוד - וכמובן משחקים שחמט. האוירה בשיעור נינוחה ופתוחה יותר, ומאפשרת לילדים מרחב להירגע, להתבטא, ולהכיר את המדריך, שאינו מורה "רגיל" בבית הספר.
בסביבות אמצע השנה מתקיימים טורנירי אמצע-שנה אזוריים לקבוצות העמותה. בין אם במועדון השחמט, או בבית ספר מארח, נאספות הקבוצות מהאזור לתחרות שחמט. כאן נחשפים הילדים לקבוצות נוספות של העמותה, כאשר הדגש בתחרות הוא על ספורטיביות, על איך להפסיד ולנצח בכבוד ועל הנאה ממשחק השחמט. טורנירים אלו מקנים לילדים תחושות שייכות וגאווה חזקות, ומהווים טעימה ממה שצפוי בארוע השיא בסוף השנה.
סמינרים מקצועיים ומחנות קיץ – בחגים ובחופש הגדול נערכות פעילויות לתלמידי חטיבות הביניים בוגרי קבוצות העמותה בבתי הספר היסודיים, בהן לוקחים חלק ילדים מבתי ספר שונים וממקומות שונים בארץ, ועוסקים הן בהעמקה בלימוד שחמט והן בתכנים נוספים ופעילויות העשרה.
בסוף שנת הלימודים מתקיים ארוע השיא של השנה: קבוצות העמותה מכל הארץ מגיעות לארוע חגיגי המציין סיום שנה משמעותית של לימוד וכניסה לעולם השחמט. הילדים מתחילים את היום בפעילויות אתגר וגיבוש קבוצתיות, ולאחר מכן מתקיימת תחרות שחמט בין כל הקבוצות. הילדים לא משחקים כבר רק נגד חבריהם וילדי בתי הספר השכנים, אלא מתחרים בילדים ממקומות שונים ומרקעים מגוונים. הילדים משחקים כשעתיים ברציפות נגד יריבים שונים בזה אחר זה, ולבסוף מחולקים גביעים ומדליות לקבוצות המנצחות. גם כאן, מושם דגש על שמירה על כללי התנהגות וכבוד כלפי המקום ואחד כלפי השני, על ספורטיביות והתמודדות עם הפסד, ועל אהבת השחמט ורוח השחמט.
העמותה מפעילה קבוצות לימוד שחמט להורי הילדים הלומדים בעמותה. זאת מתוך מטרה לאפשר מרחב משחקי משותף של ההורים והילדים, וכן כדי לתת להורים כלים חינוכיים להעצמת הילדים כמו גם להבין כיצד הם משחקים, מתמודדים עם אתגרים ולומדים.
מדריכי העמותה מלווים באופן שוטף ורציף על ידי רכזי העמותה. המדריכים מקבלים מעטפת מקצועית ומעשירה הן בתחום השחמט והן בתחום ההדרכה והעבודה עם ילדים ונוער.

חוברת הדרכה:

לעמותה מערכי הדרכה מובנים ייחודיים, אשר לצד שיעורי השחמט המפורטים עוסקים גם בסוגיות הערך המוסף שניתן להעלות בלימוד המשחק, ושילובן בשיעורים באופן יצירתי, מיוחד ומענין.

מפגשי חיזוק שחמט:

שיעורי שחמט ברמה גבוהה מאמנים ורבי אמנים, שיעורים עם אוריינטציה להדרכת ילדים בשחמט, ומפגשי משחק ולימוד עמיתים של המדריכים.

סמינרי הדרכה:

בשנה מתקיימים שלושה סמינרים שמטרתם לחזק את המדריכים בתחומי השחמט, ההדרכה וההתמודדויות עם סיטואציות מאתגרות העולות בעבודה עם ילדים ונוער.